Ostrov Djerba – Tahiti Středozemí

Ostrov Djerba je jedním z nejkrásnějších a nejúrodnějších míst v celém Tunisku. Dříve ostrov bohatl především díky obchodu se zlatem a slonovinou, v dnešní době je závislý především na turistickém ruchu. Jeho 130 kilometrů dlouhé pláže, kde slunce hřeje 320 dnů v roce, nabízí kromě slunění a lenošení také velký výběr všech možných vodních sportů.

Proč právě Djerba?

Pro mnoho turistů z celého světa, včetně řady Čechů, je tento ostrov nejoblíbenějším místem pro slunění a relaxaci v celém Tunisku. Navíc je tento nejsevernější ostrov afrického kontinentu považován za jednu z nejlevnějších exotických destinací vůbec.

Zelený a velmi plochý ostrov o rozloze 520 km² je největším ostrovem severní Afriky. Djerba má vlastní mezinárodní letiště a s pevninou je spojena silnicí, kterou budovali již Féničané a Římané. Hlavním a největším městem ostrova je Houmt Souk s 40 000 obyvateli. Celý ostrov má pak obyvatel více než 100 000.

Jednou z nejproslulejších památek ostrova Djerba je synagoga La Ghriba ve vesnici Er Riad. Uchovává se zde velmi starý exemplář Starého zákona. Byla vybudována v roce 1920 na základech jedné z nejstarších synagog světa a patří k významným poutním místům.

Homérova pověst o Djerbě

Homérova pověst praví, že prvním, kdo na tento ostrov vkročil, byl Odysseus. Ten se vracel z trojské války a právě zde na ostrově ztroskotal. Jeho posádka pak toto místo nechtěla opustit a nepřála si nic jiného než zde lenošit a odpočívat. Stejně jako většina dnešních turistů. Zda je však pověst pravdivá, to už dnes nikdo z určitostí říci nemůže.