Tunisko

Tato nejsevernější země afrického kontinentu je přibližně dvakrát větší než Česká republika, její přesná rozloha činí 163 610 km². Leží na pobřeží Středozemního moře, na půl cesty mezi Atlantickým oceánem a povodím Nilu. Na západě hraničí s Alžírskem a na východě s Libyí. Tunisko je geograficky i klimaticky velmi rozmanité. Povrch je na severu tvořen pohořím Atlas, nížinami a slanými pánvemi. Na jihu se nachází plošina Dahar a poušť Sahara. Severní částí Tuniska protéká řeka Medjerda. Nejvyšším bodem celé země je pak hora Džabal Šambí (1544 m n. m.). Zhruba čtyřicet procent země pokrývá Sahara, zbytek je tvořen mimořádně úrodnou půdou a 1300 km dlouhým pobřežím.

Dokumenty

Občané ČR mohou na území Tuniska vstupovat pouze s platným cestovním pasem. Platnost pasu v případě organizované turistiky musí minimálně o 3 měsíce překračovat plánovanou dobu pobytu, v případě individuální turistiky s platným vízem musí platnost pasu překračovat plánovanou dobu pobytu minimálně o 6 měsíců.

Zdraví a hygiena

V případě zdravotních potíží je nejlepší obrátit se na ubytovací zařízení, které zajistí lékařskou pomoc. Tunisko disponuje státními i soukromými zdravotnickými zařízeními. Povinné očkování neexistuje. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B.

Vodu pijte pouze balenou. Voda z vodovodu je nezávadná, obsahuje však celou řadu minerálů, které mohou vyvolat žaludeční problémy.

Jak se domluvíte?

Jelikož je Tunisko arabskou zemí, základním jazykem je zde arabština. Většina mladých lidí nicméně ovládá i cizí jazyky. Dobře se zde domluvíte především francouzsky a anglicky.

Fotografování v Tunisku

Je zakázáno fotografovat vládní, policejní a vojenské objekty, židovské objekty, letiště a další budovy označené tuniskou vlajkou. Při focení místních obyvatel je raději požádejte o svolení.

Ramadán

Jedná se o devátý a nejdůležitější měsíc islámského kalendáře. Muslimové během ramadánu jedí, pijí a kouří až po soumraku. Možná se proto setkáte s tím, že kavárny a restaurace otevřou až po západu slunce. Veřejná doprava jezdí méně a památky i obchody se zavírají dříve.