Čím se platí na Tunisku?
Tuniská měna se jmenuje tuniský dinár (TND) a dělí se na 1 000 milimů. Je doporučeno zkontrolovat si aktuální směnný kurz dináru před odletem, protože v posledních letech dochází k oslabení této měny.
Mince jsou k dispozici v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 (půldinár) milimů, a 1, 2 a 5 dinárů. Bankovky mají hodnoty 5, 10, 20 a 50 dinárů.
Platba kartou a výběry z bankomatů
Bankomaty jsou k dispozici ve větších městech a poblíž hotelových resortů. Někdy se může stát, že bankomat nefunguje nebo dojde peněz. S přibývající vzdáleností od pobřeží jsou problémy s výběrem pravděpodobnější. Při výběru peněz mějte na paměti, že vás může čekat poplatek ve výši 10-12 TND (plus poplatek vaší banky, pokud nejsou výběry v zahraničí zdarma). Limity pro výběry se pohybují v rozmezí 300 - 800 TND v závislosti na bance.
Ve větších obchodech, hotelech a restauracích můžete platit kartou bez problémů. Nicméně, není to univerzální pravidlo, proto je lepší se předem zeptat. V malých obchodech, lokálních restauracích a venkovských oblastech se spíše neřiďte na platbu kartou.
Kde nejvýhodněji směnit peníze?
Před cestou do Tuniska si nezapomeňte vyměnit peníze na eura nebo dolary , protože tuniskou měnu není možné vyvážet ani dovážet. Kurz byste měli dostat ve všech směnárnách stejný, jelikož je centrálně stanoven vládou. Před návratem domů je vhodné utratit všechny dináry nebo si je vyměnit zpět.
V tuniských směnárnách preferují eura, dolary nebo libry, které zde lze snadno vyměnit. S ostatními měnami by mohly nastat potíže. Směnárny, banky, většina hotelů nebo pošty vám peníze ochotně vymění. Směnný kurz je pevně stanoven státem a je všude stejný, takže nezáleží na tom, kde budete měnu měnit. Při návštěvě směnárny nezapomeňte předložit cestovní pas, který může být vyžadován.
Nabídka zájezdů do Tuniska
Jaké se v Tunisku dává spropitné?
Během vašeho pobytu v Tunisku je užitečné mít vždy po ruce nějaké drobné peníze. Mohlo by se stát, že na tržišti vám nechtějí vrátit správně z větší bankovky, než je usmlouvaná cena. Navíc je zde běžné dávat spropitné častěji než u nás. V restauracích se obvykle dává spropitné v rozmezí 5 - 10 % z útraty. Spropitné je zvykem i u taxikářů, hotelových poslíčků a pokud si přejete, můžete nechat nějaké mince nebo drobný dárek pokojské.
Spropitné je také formou poděkování. Například člověk, který vám pomůže nebo vás někam dovede, může očekávat spropitné. Je také vhodné poděkovat několika mincemi obchodníkovi, který vás pozval na čaj, i když jste u něj nakonec nic nekoupili.
Smlouvání v Tunisku
Na tržištích není cena pevně stanovená; prodávající a kupující se nejprve musí dohodnout na ceně. Nemusíte mít obavy, že byste způsobili obchodníkovi škodu; nikdy vám nenabídne částku, která by pro něj byla nevýhodná. Stejně tak byste neměli navrhovat částku, kterou nejste ochotni zaplatit. Původní cena bývá často přehnaná, a proto se nebojte o ni pokusit se co nejvíce smluvit.
Smlouvání se neprovádí většinou ve velkých kamenných obchodech, v hotelech, na úřadech, v restauracích nebo v muzeích.
Jak ušetřit v Tunisku?
Rozhodnete-li se cestovat s cestovní kanceláří, můžete ušetřit několik tisíc korun tím, že si zakoupíte zájezd včas. Nabídky "first minute" bývají až o 50 % levnější. Pokud máte flexibilní časový plán, můžete naopak počkat až do poslední chvíle a zakoupit zájezd jako "last minute" nebo "super last minute".
Ceny ubytování se liší podle turistické sezóny; pokud přijedete před sezónou nebo po ní, můžete najít hotel za třetinovou cenu.
Jako levnější alternativa k fakultativním výletům se nabízí cestování na vlastní pěst. Využití taxíku nebo místního autobusu není pouze cenově výhodné, ale také nabízí dobrodružnější zážitek.
Pokud jde o nákupy, velké obchody mají obvykle nižší ceny než menší samoobsluhy. Nejlevnější možností bývá vyjednání ceny na tržnici.